Ako zostať fit počas Vianoc?

Vianočné sviatky sú typické tým, že nás lákajú, aby sa sme tešili z hojnosti spolu s našimi rodinami, prijímali jedlá, ktoré bežne nekonzumujeme. A potom príde Nový Rok a s nimi nové predsavzatia. 

Zostať fit, teda neprerušiť tréningový proces a znížiť riziká nabratia zbytočných kilogramov je v tomto období výzva, ale všetko sa dá, ak si tie riziká uvedomujeme. 

Prinášam Vám pár mojich tipov, ako ostať fit počas tohtoročného sviatočného obdobia:

Udržte si svoju sebadisciplínu a neprerušte tréningový plán. Tréneri aj v tomto období prihliadajú, že Vianoce patria k sviatkom, kedy viete trošku zvolniť a tešiť sa resp. užívať si čaro Vianoc s rodinami a blízkymi. Teraz máte mnohí príležitosť lepšie zregenerovať a motivovať sa do ďalších týždňov či mesiacov.

Pre veľa z vás je šport už istým životným štýlom, počas sviatkov sa vie situácia ľahko zmeniť. 

Lepšie menej cvičenia ako úplne ničnerobenie. 

Som zástancom toho, že radšej denne 20 minút cvičenia ako hodina v posilnovni raz za týždeň. 

Trávte čas so svojimi blízkými aj aktívne. Využite voľný čas na prechádzku v prírode, turistiku vo Vašom okolí, lyžovanie, bežkovanie, sánkovanie či korčuľovanie. Nemusíte sedieť iba za stolom a vyjedať koláčiky. Dôležité je ostať v pohybe. Budete sa lepšie cítiť.

Taktiež pohybom viete redukovať kalórie, ktoré sme prijali počas tohto obdobia.

Samozrejme to môžete pokladať za výzvu, keďže na stole sa potuluje kadečo.

Spomeňte si na, koľko námahy Vás možno stála Vaša súčasná váha a zmena životného štýlu. A tá cesta predpokladám, nebola ,,zadarmo.“ 

Ak sa náhodou stane, že to preženiete s majonézovým šalátom určite si nič nevyčítajte, ale na druhý deň sa snažte nepokračovať a dopriať si niečo ľahšie a telu prospešnejšie. Doprajte si, na čo sa celý rok tešíte, ale ďalšie dni sa snažte kontrolovať v jedení a ovládať sa. Vždy si viete zvoliť aj zdravšiu alternatívu vianočných pokrmov a dobrôt.  

Nezabúdajte sa správnu hydratáciu, najmä na pitie vody, minerálnych vôd, čajov a riedených ovocných štiav. Hydratácia zabezpečuje správne trávenie, vstrebávanie živín, zdravú pokožku, optimálnu funckiu mozgu a dostatok energie. 

Zbytočným kalóriam sa vyhneme, ak vylúčime sladené nápoje a predovšetkým alkohol. Bohužiaľ z hľadiska športovania je alkohol úplne nevhodný. Spomaľuje regeneračné procesy, zhoršuje kondičné a koordinačné schopnosti, reakčný čas a dehydruje organizmus. Štúdie vyhodnotili, že po alkoholom excese na pokles výkonnosti na druhý deň až o 11%.

Treba pripomenúť, že vyššie uvedené účinky závisia od množstva alkoholu. Ak momentálne nemáte žiadne športové, redukčné a iné ambície, malá dávka alkoholu je zdraviu prospešná. Vo všebecnosti odborníci uvádzajú 10/20g alkoholu denne, čo predstavuje jeden alebo dva poháre napríklad červeného vína.  Dokonca pitie červeného vína je prevenciou srdcovocievnych ochorení a znižuje hladinu zlého cholesterolu (LDL). 

Na záver zhrnutie ako ostať fit počas tohtoročného sviatočného obdobia:

  1. vyberte sa na zimnú prechádzku v okolí
  2. optimalizujte svoje tréningové ciele
  3. zostaňte hydratovaní
  4. doprajte si dostatok spánku
  5. uvoľnite sa
  6. uživajte si Vianoce bez stresu a naháňania sa
  7. trávte čas s rodinou aktívne (lyžovanie, bežky, sánkovanie, korčule)

Šťastné a veselé, Romi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s