SUPLEMENTY – DOPLNKY VÝŽIVY A ŠPORT

Veľmi diskutovanou a často kladenou otázkou, s ktorou sa stretávajú nielen odborníci v oblasti výživy, ale i mnohí športovci či športovkyne. Suplementy- doplnky výživy, áno či nie?

0.jpg

Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Organizmus každého z nás vyžaduje inú podporu vo forme suplementácie. Požiadavky nášho organizmu sa môžu meniť v závislosti od úrovne stresu, aktuálnej výživy, životného štýlu, veku a iných faktorov. A podľa toho sa môžu meniť aj naše výživové požiadavky.

V článku som vyjadrila aj svoj pohľad na danú problematiku. Vyspovedala som tri výkonnostné triatlonistky. Ich organizmus je denno – denne vystavený/vystavovaný enormnej záťaži, a preto musia pristupovať k svojmu organizmu veľmi zodpovedne.

 

Sú doplnky výživy vašou šúčasťou v rámci športovej prípravy? Považujete to za důležité?

Romana Gajdošová (reprezentantka SR v olympijskom triathlone)

Áno, doplnky výživy používam a myslím si, že sú dôležitou súčasťou prípravy. Samozrejme zvládla by som to aj bez nich, ale vďaka nim, svoje svaly chránim a umožním im rýchlejšie a kvalitnejšie regenerovať. Medzi doplnky výživy, ktoré pravidelne využívam patria BCAA, iontové nápoje, po náročnejších tréningoch gainer (cca 20% bielkovín a 70% sacharidov, pre rýchle doplnenie cukrov), regener a gély (tie zväčša na preteky, občas na dlhé cyklistické tréningy). Moje špecifické požiadavky pefektne spĺňa rakúska značka Peeroton, ktorá je okrem iného oficiálnym distribútorom Rakúskeho olympíjskeho výboru.

Aya Stevens (najrýchlejšia Slovenka v ironmane)

Áno, posilňujem svoje stravovanie aj doplnkami výživy vo forme suplementov. V poslednom čase sa prikláňam viacej k pestrejšej strave bohatej  na vitamíny a pomenej umelých suplementov kvôli vstrebateľnosti, a čo najmenej chémie.

Práve my, vytrvalostní športovci strácame veľké množstvo vitamínov, minerálov a máme sklon k nedostatku železa. Kvalitná strava s doplnkami je tak dôležitá ako samotné tréningy a regenerácia. Telo vám dá taký feedback, ako sa o neho staráte.

Momentálne užívam vitamín D  a Omega 3 práve pre posilnenie imunity, čo je v tomto ťažkom období tak dôležité. Taktiež beriem probiotiká a príležitostne vitamín C a Spirulinu.

Nika Čorbová (reprezentantka SR v strednom triathlone duatlone)

V minulosti som  verila v plnohodnotné stravovanie. Pri toľkom množstve tréningov to moje telo prestávalo zvládať, tak som začala ho trochu viac podporovať. Priznávam sa – som v tom vždy ešte  lajdáčka a to čo píšem nižšie neberiem pravidelne ale je to som mnou už lepšie.   🙂

Doplnky: začala som omega3, céčko. Sem tam béčko, décko, železo (podľa obdobia, nepravidelne) a magnézium.

Počas tréningov – podľa typu, náročnosti – športový nápoj alebo čaj s medom, citronádu, šumák

Po tréningu: nepravidelne proteín (podľa tréningu) resp.extrapep z AONE, ale aj cviklovú šťavu, tvaroh. 🙂

Peteky  a občas aj počas náročných tréningov, aby moje telo bolo zvyknuté – energetické gély.

Tréningy bike – Haribooo.

Preferujem – slovenskú firmu Aone – veľmi kvalitné a tiež aj chuťovo skvelé produkty.

0.jpg

Romana Komarňanská (bežkyňa)

V prvom rade najdôležitejšie je dbať na plnohodnotné, pestré, racionálne stravovanie a správny pitný režim. To je alfou a omegou všetkého. Ak trénujeme pravidelne , systematicky a s intenzívnou záťažou, mali by sme zvyšovať nároky na stravu. Pomôcť si môžeme doplnkami výživy. Pri suplementoch je rozhodujúca ich kvalita a správne načasovanie.

Doplnenie minerálnych látok a vitamínov hrá dôležitú úlohu pri poskytovaní   potrebného paliva pre náš organizmus a pre samotnú regeneráciu. Dôležitosť pitného režimu na efektívne vstrebávanie minerálnych látok a vitamínov.

Pri fyzickej záťaži dochádza k stratám sodíka, draslíka a horčíka. Každá jedna minerálna látka hrá dôležitú rolu pre organizmus športovca. Preto odporúčam najmä jontové nápoje, hlavne ak tréning trvá dlhšie ako 60 minút. Jontové nápoje poskytnú glukózu a potrebné minerálne látky.

To, aké konkrétne suplementy alebo doplnky užívať je veľmi individuálne. Krvné testy vedia povedať, ktorú minerálnu látku máme v norme a ktorú treba zvýšiť.

Osobne by som siahla po proteíne. Proteínový nápoj je rýchlo vstrebateľný, nezaťažuje tráviaci trakt a je výbornou voľbou, ak sme po náročnom tréningu a nevieme sa kvalitne najesť. Na trhu je nespočetné množstvo výrobcov, z ktorých si viete vybrať. Len pozorne čítajte etiketu.

V rámci prevencie by som zvolila kĺbovú výživu. Súvislé trojmesačné obdobie pomôže vyživiť našu chrupavku.

Pri nadmernej fyzickej a psychickej záťaži pomáha magnézium. Je dôležitý pre svalový a nervový systém. Znižuje svalový tonus (napätie) a zmierňuje svalové kŕče.

Ďalej spomeniem zinok, ktorý pomáha podporiť funckiu imunitného systému, ale zlepšuje aj športovú výkonnosť a silový rozvoj.

Antioxidanty, ako napríklad vitamín C, E, betakarotén, koenzým Q10, flavonoidy v čaji a čokoláde, ktoré chránia pred vznikom srdcovocievnych chorôb.

Ďalej je dôležitý príjem esenciálnych mastných kyselín (omega 3), ktoré musíme získavať z prijatej potravy, pretože organizmus si ich nevie vytvoriť sám. Nachádzajú sa v tučných rybách, morských plodoch. Udržujú správnu funkciu mozgu, dobrý zrak a chánia naše srdce a cievy. Väčšina populácie má nedostatok omega- 3 mastných kyselín. Keďže nie sme prímorskou krajinou a konzumácia rýb je problematickejšia, môžeme zvoliť aj doplnok Omega- 3. Najmä vegáni by sa mali zamerať na olej z morských rias a celkovo na polynenasýtené omega-3 mastné kyseliny.

Na záver ešte spomeniem vitamín D. Veľa športovcov má v zimnom období nedostatok tohto vitamínu. Vitamín D je dôležitý pre naše kosti a zuby. Chráni pred rozvojom zápalov a celkovo udržuje náš organizmus v zdravom stave. Samozrejme aj často cestujete do trópov tak nemusíte.

Používam doplnky od firmy Amway – Nutrilite, a to konkretne vitamín C, magnézium a zinok. Taktiež jontové nápoje a regener (hydrolyzovaný proteín). Tento výrobca podporuje aj náš klub BMSC, čo mne osobne vyhovuje.

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s