Prečo si vybrali beh

V tomto článku sa dozviete dôvody, prečo mnohí z nás považujú práve beh za #oneofthetop šport. Vyspovedám pár mojich zverencov a priateľov, ktorí majú svoje rodiny, svoju prácu a predsa beh je ich neoddeliteľnou súčasťou. Opäť mojím cieľom je motivovať mnohých, a tých nerozhodných len popohnať k činom. Hoci som v skupine ľudí, s ktorými zdieľam podobný životný štýl, stále sú medzi nami ľudia, ktorí chcú začať a majú trošku obavy alebo stále hľadajú dôvody, ako sa to nedá, ako nemajú čas. A práve odpovede od mojich priateľov vás môžu o niečo viac motivovať. Príjemne čítanie.
IMG_0758
Občas som mierne citlivá na “výhorky” typu  ako to nejde a ako nie je čas. Sama som trénerkou a vidím ako to ide, keď je cieľ, odhodlanie a najmä vytrvalosť.
Až keď sa zraníte a nemôžete plnohodnotne športovať podľa vašich predstáv, vtedy si uvedomíte ako veľmi by ste chceli a urobili si čas pre športovanie.
Preto som oslovila ľudí, ktorí toho času nemajú príliš na rozdávanie a slovo nuda nepoznáju, ale čas pre seba, pre beh si nájdu. Lebo kde je cesta, je cieľ.
Prečo ste si vybrali práve beh? Čím si vás tak získal?
Jeanette Borhy (modelka a manažérka)
,,Po celom pracovnom dni, konečne čas len pre mňa, sústredenie sa len na seba a každý jeden pohyb mojich končatín či dychu. Niečo, čo ma vytrhne z bežného života a absolútne prečistí myšlienky, lebo vtedy nič iné naokolo neexistuje v hlave – len beh a sústredenosť. No a hlavne, tie endorfíny po tréningu stoja duplom za to aj po extrémne náročnom dni.”
Barborka Kráľová (učiteľka na ZŠ)
,,Behať som začala po narodení syna, kedže to bola pre mňa aktivita spojená s únikom od každodennej starostlivosti o malého, v kombinácii s nájdením si času len pre seba a zároveň ako každá žena som chcela urobiť niečo pre seba po tej fyzickej stránke. Ako sa všade už veľakrát napísalo-stačí si dať tenisky a vybehnúť, môžete kedykoľvek. Beh si ma získal predovšetkým tým pocitom slobody a ako ja hovorím, pri behu prestanem konečne po celom dni myslieť a len bežím. Zároveň ma oslovila celá bežecká komunita-ako sa ľudia zdravia, usmievajú sa aj keď sa vôbec osobne nepoznajú. Takže za mňa beh určite áno a je úplne jedno či bežíte veľa, málo, dlho, krátko proste si to treba užiť.”
Rasťo Mrázko (veterinár)
Mojou prvotnou motiváciou bolo schudnúť.
Okrem iného behať môžem po celý rok, kdekoľvek a od kedy mám čelovku, aj kedykoľvek. Môžem behať sám alebo v skupine. Nemusím riešiť dopravu a počasie, alebo otváracie hodiny. Iba pri behu si dokonale vyvetrám hlavu, ako kedy a kde pobežím je iba na mne, čiže mi to nenarúša dennú prevádzku.
Majka Adamečková (sudkyňa)
Beh preto, lebo vybehnúť len tak, kedykoľvek a kdekoľvek, je veľmi jednoduché. Nepotrebuješ žiadne dlhé plánovanie, dohadovanie, iba obuješ tenisky a bežíš.
Beh si ma získal najmä tým, aký pocit mi dáva, keď dobehnem 😊 nie vždy sa mi chce zliezť z gauča, nie vždy to ide ľahko, ale ten pocit, ktorý sa dostaví, keď dobehnem, je návykový. Beh ma učí nevzdávať sa ľahko, byť vytrvalá a fungovať aj mimo mojej komfortnej zóny. Dáva mi čas byť sama so sebou, keď to potrebujem, ale aj byť obklopená rovnako bežecky nastavenými ľuďmi, keď sama byť nechcem. A hlavne, beh je najlepšia „stres a zlosť 😀  odstraňujúca terapia“ na svete.
 
Miro Mikuš (obchodný riaditeľ)
Prečo práve beh?
Je to pre mna ideálny šport na vyčistenie hlavy a udržabie sikondičky. Kedze kvôli práci dost často cestujem, ako vyhodu beriem aj to ze behat sa da skoro všade (a zbalit vybavu aj do carry on batoziny) a spoznavat pritom lepsie nove miesta.
 
Maťo Holečka (študent stavebnej fakulty)
S behom som dá sa povedať začal intenzívnejšie až na vysokej škole v prvom ročníku, keď mi odpadla možnosť kolektívnych športov ako na strednej škole. Imponovala mi nezávislosť na iných, možnosť robiť šport kedy a akokoľvek dlho chcem. Na začiatku bola samozrejme veľká zábava sledovať rýchle pokroky a zmeny na tele, dnes je to zas viacej psychohygiena a disciplína. Beh mi ako milovníkovi presnosti veľmi vyhovuje, kilometer je vždy kilometer a minúta vždy trvá 60s. Vďaka behu som si uvedomil, že každá kríza sa dá prekonať, že dobré dni striedajú tie horšie a určite sa oplatí vytrvať vo veciach, ktoré nám dávajú zmysel. Dnes už pokroky nie sú také rýchle a nie každý tréning je zábava, ale keď príde dobrý deň a pekný výsledok a pocit “lietania”, tak je všetko zabudnuté. Stačí si obuť tenisky a vybehnúť!
 
Matúš Pisár (chirurg)
Pre beh som sa rozhodol, pretože to bol najjednoduchší spôsob, ako sa začať hýbať. Stačilo sa obuť, niečo športové obliecť a rovno z domu vybehnúť.
Nepotrebuješ fitko ani spoločnosť. Získal si ma tým, že pri behu spoznáš sám seba. Pri žiadnej inej činnosti som si v hlave nevyriešil toľko problémov a otázok ako práve pri behu. Súťažíš hlavne sám so sebou a prakticky denne vyhrávaš, ak ideš pravidelne. A ľudia to celkom obdivujú, ak im povieš, že zabehneš 10,15,20 kilometrov, je to fajn pocit.
Po prečítaní jednotlivých odpovedí ste si mohli všimnúť rôznorodosť odpovedí. Dôvodov, prečo si nás beh získal je veľmi veľa.
Niektorí bežia preto, že chcú schudnúť, zlepšiť svoje zdravie, cítiť sa fit, vybudovať si vzťah k športu, súťažiť v pretekoch alebo vyskúšať niečo nové.
Behanie má nespočetné množstvo benefitov pre náš organizmus, či už z fyziologického alebo psychologického hľadiska. O behu často počuť ako o spoločenskom fenomóne. Je taktiež považovaný za najlepšiu psychohygienu.
Tak poďte do toho.
Romi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s