Výhody a nevýhody behania v skupine

 Skupinové tréningy môžu mať rôzny charakter, od elitných bežcov až po príležitostné stretnutia rekreačných bežcov.

Priblížim Vám môj pohľad, aké sú výhody a nevýhody behania v bežeckej komunite.

Výhody: 

  • Zábava, spoločný koníček.

Ak trénujete so skupinou počas tréningu je o zábavu určite postarané. Okrem toho, že spoločne prekonáte určité vzdialenosti a tempá, viete sa vzájomne motivovať a posúvať svoje tréningy na vyššiu a vyššiu úroveñ, najmä ak ste začiatočník.

Poznám veľa ľudí, ktorí začínali trénovať najprv v skupine, aby sa zbavili strachu a predsudkov z behania.

Je to istou formou socializácie a pre mnohých sa behanie v skupine stane istým životným štýlom.

  • Pocit zodpovednosti.

Skupinové bežecké tréningy zahŕňajú tréningy od voľných behov cez intervalové tréningy až po dlhé behy. To znamená, že sa musíte držať presne stanoveného tréningového harmonogramu skupiny. Platí to najmä pre ranné behy a ťažšie tréningové jednotky.

  • Schopnosť prinútiť sa.

b8c7bb1e-ec00-4b3b-8384-7e2a7bb906ed.JPGVäčšina bežcov nemá žiadny problém s lahkymi, volnymi behmi. Ale ísť dlho alebo ísť rýchlo, „na to musia mať svojich ľudí,“

Možno ani neviete, čo dokážete, kým sa neocitnete v rýchlejšej skupine alebo sa nesnažíme držať krok s rýchlymi bežeckymi priateľmi.

 

  • Získate poradenstvo a rady.

Vaši noví bežeckí priatelia môžu byť tiež dobrým zdrojom rád. Taktiež skupinové tréningy byvajú pod vedením trénerov. Naučíte sa, ako sa správne rozcvičovať, ako správne strečovať, ako často a koľko behávať, ako sa stravovať a dbať na pitný režim a mnoho ďalšieho.

Všetko toto sa naučíte postupne, spolu s tréningovým procesom, aby sa Vám nezdalo, že je toho na úvod príliš veľa informácií.

Nevýhody:

  • Jedna bežecká štruktúra tréningu nie je vhodná pre všetkých.

Časom sa Vám môže stať, že začnete stagnovať a budete cítiť pocit demotivácie, stagnácie a prestanete sa tešiť na bežecké tréningy.

Preto je dôležitetosť individualizácie. Každý z nás sme jedinečný a potrebujeme iný koncept tréningov. A vtedy mnohí z vás oslovia bežeckého trénera, ktorý vzhľadom na individuálne potreby vytvorí konzistentný tréningový plán. Mnohí z vás sú zaneprazdnení a ťažko skĺbia skupinové tréningy so svojím harmonogramom. Ak máte bežecký plán, máte možnosť sami si zvoliť, kedy a kde odtrénujete.

  • Nebudete vedieť trpieť sami.

Beh je individuálny šport. Keď budete na preteku, všetko závisí na vašom úsilí. Musíte sa spoliehať sami na seba. Preto je potrebné odmakať náročné tréningy individuálne, aby ste boli sami so svojimi myšlienkami, aby ste sa sústredili na svoj bežecký krok a sledovali si tempo. Takýmito tréningami si budujete sebadôveru a morálno-voľové vlastnosti.

  • Požierač času

Ak trénujete so skupinou, časovo sa musiíe prisposobiť väčšine. Okrem iného, celý bežecký tréning trvá dlhšie.

0f43c844-e098-482c-9410-6e74bb8429c8.JPGVäčšinou sa všetci čakáte, máte spoločný statický strečing, fotenie a kecanie. A 8 kilometrov, ktoré zvládnete od 35-48 minút, zrazu trvá hodinu a pol. Nehovoriac o tom, že na tréning sa presúvate autom alebo iným dopravným prostriedkom.

Na záver tejto témy, či behať s komunitou alebo nie. Som určite za, pre obe alternatívy. Je na každom z nás, čo si vyberie. Ako sa vraví: sto ľudí, sto chutí.

Veľmi dobré je striedanie individuálneho tréningu so spestrením so skupinou.

Romi.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s