Týždeň pred pretekom

Začalo nám jarné obdobie. To sa spája aj s mnohými bežeckými podujatiami. Dnes je posledná marcová nedeľa. Takto o týždeň sa mnohí z vás postavia na štart svojho polmaratónu alebo maratónu, ktorý sa každoročne koná v našom hlavnom meste. Pre mnohých to bude vrchol sezóny, pre iných odrazový mostík do nasledujúcejej prípravy a napríklad pre triatlonistov kvalitný tréning.

Priznám sa, že veľmi rada spomínam na Bratislavský polmaratón a maratón. V roku 2013 som bežala svoj prvý polmaratón v Bratislave (1:28:10). Pamätám si, že som bežala v rukaviciach, čiapke a hrubej šuštačke. Tento rok to vyzerá na letnejšie teploty.

Taktiež som absolvovala maratón v roku 2015. Do cieľa som dobehla ako prvá Slovenka v čase (2:58:54). Kedže som zabehla ,,osobák“ preteky boli fantastické, výborne zorganizované, žiaden vietor, žiadna kríza.

A poďme na to podstatné a to, čo mnohých milovníkov behu zaujíma.

Predpreteková fáza

Treba mať na pamäti, že v deň pretekov by sme mali byť na vrchole fyzických aj psychických síl.

Veľa bežcov podceňuje bezprostrednú predpretekovú fázu.

Posledných desať až štrnásť dní pred samotným štartom je treba zredukovať objem tréningu a sústrediť sa na oddychovanie a dostatočnú regeneráciu.

Môžte mať pocit, že strácate kondíciu, prídete o rýchlosť. Opak je však pravdou. Cieľom je, aby si náš organizmus oddýchol, načerpal nové sily. Na preteky sa musíte cítiť sviežo a oddýchnutí.

Kedže trénovanie je ľahšie ako predchádzajúce týždne, znižuje sa nielen únava po tréningu, ale aj riziko vzniku poranení. Vaše svaly sa rýchlejšie regenerujú. Dochádza k zlepšeniu imunitného systému.

Aj keď máte záverečný tréningový týždeň ľahký, menej objemu i kvality, určite neodporúčam menej jesť. Určite všetci viete, že správna výživa je alfou a omegou pre kvalitný výkon. Pokračujte v normálnom spôsobe stravovania, ak ste samozrejme neabsolvovali superkomenzačnú diétu. Vaše telo potrebuje byť dostatočne zásobené potrebnými látkami.

Na experimentovanie ste mali celé prípravné obdobie. V tejto fáze by ste už mali vedieť, čo vám vyhovuje.

K plnohodnotnej strave je dôležitá dostatočná hydratácia. Najmä počas preteku telo prichádza o telesné soli a tekutiny. Odporúčam sa napiť hneď na prvej občerstovačke.  Dehydratácia je stav, ktorý si neželáme zažiť.

Na záver psychologické okienko. Keďže som tréner, veľakrát sa cítim aj ako psychológ. Považujem psychologickú prípravu sa veľmi dôležitú. Mnohé pocity, ktoré možno aj teraz prežívate, podceňujete sa, neveríte si, bojíte sa, že sklamete seba a okolie veľmi dobre poznám. Otrepaná fráza myšlienky ovplyvňujú výkon je viac ako pravdivá. Ak sa pozitívne budete stavať k pretekom povedie vás to k dobrému výkonu. Sústreďte sa na stanovený cieľ a dôverujte si.

Na záver mojich pár rád:

  • zrekapitulujte si prípravu
  • naplánujte si stratégiu, výživu, hydratáciu
  • deň pred štartom si pripravte bežecké oblečenie, otestované a obľúbené tenisky a gély
  • prečítajte si pozorne propozície
  • dbajte na dostatočný spánok
  • neskúšajte na trati neoverené gély
  • vizualizujte si pretek
  • majte na mysli pozitívny scenár, ale sa pripravte sa aj na situáciu, kedy to nepôjde a budete cítiť, že nie je váš deň, vtedy sa oplatí prehodnotiť ambície, zvolniť a snažiť sa užiť si atmosféru preteku a prísť do cieľa.

Želám Vám veľa síl, ľahké nohy, spokojnosť s časom a ideálne počasie.

Romi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s