Motivácia! Ako na ňu?

V poslednom čase sa často stretávam s otázkou ako sa motivovať na špor, či behanie. Kde a ako hľadať chuť. Prečo vôbec začať športovať. Možno pre mnohých z nás nepochopiteľná otázka s jednoznačnou odpoveďou. Treba si avšak uvedomiť, že nie každý na tomto svete zdieľa rovnaké pocity a spôsob života ako my.

Nikto z nás nemôže za iných rozhodovať a nútiť ich k akejkoľvek činnosti. Zrejme by to malo skôr opačný efekt, ako ten prínosný.

Motivácia musí vychádzať jedine z nás z našej iniciatívy. Túžba musí byť veľmi silná. Sami musíme zistiť, prečo sme sa rozhodli niečo zmeniť, či naopak vytrvať na už vytýčenej ceste. Môžem vám povedať, čo mňa motivovalo a stále aj motivuje.
V mojich začiatkoch behania ma pozitívne ovplyvnila aj literatúra. Neberte to ako reklamu konkrétnemu produktu, ale knižka s názvom „Nastavenie mysle“ stála za to. A taktiež knihy od Dana Millmana. Veľakrát som tieto knihy odporučila aj iným športovcom a páčili sa im.

Dôležité je mať vlastný a konkrétny cieľ.

Ak sa rozhodnete bežať o štyri mesiace desať kilometrovú trasu, musíte začať systematicky, pravidelne a postupne trénovať. Už je na vás, či to skúsite sami alebo s trénerom, či bežeckým plánom z internetu.

A práve tu sa hodí ruka odborníka, ktorý vám nielen pomôže so začiatkami a vytvorením tréningového plánu, ale zhostí sa aj úlohy psychológa-motivátora. Veľa z vás potom bude chcieť splniť tréningy nielen pre seba, ale aj pre trénera.

Človek potrebuje spätnú väzbu.

Ďalej by som odporučila stretávať sa aj s ľuďmi, ktorí majú podobné ciele ako vy. Vždy je príjemné ísť si spoločne zabehať, zaplávať, zabicyklovať alebo zacvičiť. Vzájomne sa viete podporovať, motivovať či ovplyvňovať v podobnom zámere. Okrem iného si aj príjemne pokecáte, a aj z hľadiska bezpečnosti je to fajn. Samozrejme treba si vybrať svoju ,,krvnú skupinu”.

Časom možno dospejete k tomu, že šport sa stal vašim životným štýlom. Nemusíte behať svetoznáme maratóny a mať týždenný objem 60km, aby ste si to odfajkli na papieri. Podstatná je tá zmena myslenia.

To, že športujem mi pomáha v rôznych oblastiach života. V prvom rade sa to pozitívne odrazí na vašom zdraví. Budete sa cítiť sviežo, plný chuti a energie.

Zlepší sa ekonomika srdcovej činnosti a držanie tela. Predídete mnohým civilizačným ochoreniam, ako napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak či obezita.

Posilníte svoje svaly, kosti. Prispejete taktiež k výžive pokožky. Celkovo zlepšíte svoj psychický a fyzický stav.

Ovplyvníte aj vy svoje deti alebo polovičky????? Budete tým najlepším príkladom.

Aj výkonnostní športovci prežívajú obdobia, keď sa im nie príliš chce. Sú unavení, vyčerpaní z pretekového obdobia. Preto po sezóne by si mali pár týždňov oddýchnuť, zregenerovať a nájsť správnu motiváciu. A potom sa môžu pustiť do ďalšej práce.

Keď na mňa prídu tieto negatívne emócie, spomeniem si na jedného pána. Ten pán prebehol okolo mňa svižným tempom s protézou na nohe. Pre mňa to bolo tak silné, že som bola na seba nahnevaná, že som vôbec niekedy vyslovila vetu, že sa mi nechce a že som unavená a nemá to zmysel.

Myslím si, že aj takýto ľudia môžu byť pre nás tou silnou motiváciou. Človek vie dokázať čokoľvek, ak chce. Motivovať vás však môže čokoľvek. Slnko, či hviezdy na jasnej oblohe.

Všetko iba vo vašich hlavách. Tak ako i váš život. 🙂

img_9663

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s