Regenerácia je nevyhnutná súčasť tréningového procesu

V poslednom období som si všimla, že sa roztrhlo vrece s motivačnými aktivitami, ktorých výsledkom je, že čoraz viac ľudí trénuje v objemoch, za ktoré by sa nemusel hanbiť profesionálny športovec. Na jednej strane to môže vzbudzovať obdiv, ja však vidím varovný prst v podobe hroziacich zranení a iných zdravotných komplikácii.

S tým, že regenerácia je dôležitá bude súhlasiť asi každý.  Otázkou však zostáva, ako sa jej v skutočnosti venujeme. Napriek mnohým tréningovým hodinám sa dokážeme vyhovárať na nedostatok času.  Niekomu vadí prílišné teplo, prílišný chlad.  Iný neznáša masáže.

Fakt je ten, že bez správnej a pravidelnej regenerácie, niet cesty k vrcholu a k vysnívaným športovým cieľom.  O eliminácii zranení nehovoriac. Telo je totiž dostatočne múdre na to, aby nám dalo pocítiť, že sme niečo zanedbali. Musíme sa ho naučiť počúvať a veriť tomu, čo nám hovorí.

To znamená, že trénovať cez bolesť, alebo chorobu nie je hrdinstvo, ale veľká hlúposť.

Schopnosť regenerácie závisí od individuálnej úrovne výkonnosti, pohlavia, veku, zdravotného stavu, klimatických podmienok, výživy a mnohých ďalších faktorov.  Niekto regeneruje rýchlejšie, iný pomalšie.

Biologické regeneračné procesy v tele sú veľmi komplikované. Každý z nás postupne zistí, aká forma regenerácie mu najviac vyhovuje.

Vplyvom tréningového zaťaženia dochádza k poškodeniu mikroštruktúry svalov. A práve toto poškodenie vieme napraviť regeneráciou. Má nám pomôcť vyhnúť sa pretrénovaniu a zlepšiť výkonnosť. Aby sa naše výkony zlepšovali, musí byť aj regenerácia správna a dostatočná.

Spánok

Najjednoduchšou a najlacnejšou formou regenerácie je spánok. V priebehu spánku sa vyplavuje rastový hormón, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri zlepšovaní výkonnosti. Rozumiem, že je problematické si po tréningu v práci ľahnúť a regenerovať.  Každopádne je dôležité spánok nezanedbávať.  Ak cez deň trénujem, musím ísť spať čo najskôr.

Takisto je dôležité, aby regenerácia spánkom nekončila.  Ďalšími základnými prostriedkami sú pitný režim a strava. Po tréningu regeneračný nápoj s obsahom vetvených aminokyselín, aby prišlo k urýchleniu regenerácie,  hydratácii a doplneniu stratených živín. Hodinu po tréningu doplniť energiu vo forme kvalitných sacharidov, zdravých tukov a plnohodnotných bielkovín,  ktoré aktivujú regeneračné procesy v tele.

Aktívna regenerácia

Aktívna forma regenerácie, ktorú preferujem je plávanie. Výborný kompenzačný šport, po ktorom sa človek cíti výborne. Samozrejme si treba dávať pozor, aby z príjemnej kompenzácie zrazu nebol ťažký tréning.

Strečing a uvoľňovacie cvičenia je taká samozrejmosť, že na ňu najrýchlejšie zabúdame. Preto aj v tomto odporúčam nájsť si vlastnú rutinu a zaradiť po každej aktivite.

Fyzioterapia

Fyzioterapia je forma rehabilitácie. Zaoberá sa diagnostikou, prevenciou a liečbou porúch pohybového systému. Hodnotí náš funkčný stav. Pomocou fyzioterapie vieme znižovať riziko bolesti spôsobené nadmerným zaťažovaním pohybového ústrojenstva.  Vďaka fyzioterapii vieme zlepšovať koordináciu a koncentráciu, čo nám pomôže rozvíjať náš potenciál. Je veľmi dôležité poznať svoje slabé stránky a disbalancie a pracovať na ich eliminácii.

Masáž

Máme na výber nespočetné množstvo druhov masáže. Od klasickej športovej, až po rôzne aromatické.

Pre športovca je najvhodnejšia športová celotelová masáž. Tú je možné absolvovať aj pred aj po výkone. Rozdiel je v spôsobe jej vykonania.

Masáž zrýchľuje regeneračné procesy, zlepšuje celkový fyzický aj psychický stav. Uvoľňuje svalové napätie a zlepšuje kĺbovú pohyblivosť.

Osobne odporúčam navštíviť maséra aspoň raz týždenne. Takisto odporúčam si vybrať maséra so skúsenosťami so športovcami.

Sauna

Existuje niekoľko druhov sáun, každá má iné parametre a každá na človeka pôsobí inak.

Suchá fínska sauna, infrasauna, parná sauna, rôzne bylinkové, soľné sauny, biosauny.

Pre mňa je najrozumnejšou voľbou infrasauna. Predstavuje spôsob zdravšieho a efektívnejšieho saunovania. Je šetrnejšia k organizmu.

Prostredníctvom infražiarenia sa svaly, tkanivá a orgány prehrievajú do hĺbky. Teplota sa pohybuje v rozmedzí 40 až 60 stupňov, tým pádom nedochádza k vyčerpaniu organizmu. Športovci pocítia menej svalového tonusu a eliminuje bolesť. Odporúča sa aj pred aj po športovom výkone.

Naopak pobyt v klasickej saune, je treba správne naplánovať.  Určite nie pred výkonom a ani po ňom. Suchá sauna odvodňuje a vyčerpáva organizmus.  Takže jedine v čase ľahších tréningov.

Kryokomora

Osobne som sa po absolvovaní kúry v kryokomore cítila ako znovuzrodená. Počas procedúry strávite 2 až 3 minúty v komore pri teplote -120 až -126 stupňov. Hýbete sa veľmi pomaly IMG_4373do kruhu. Striedate smer.  Následne po opustení komory cvičíte minimálne 15 minút, aby sa vyplavili potrebné hormóny. Zvyšuje sa prekrvenie tkanív, dochádza k odstraňovaniu zápalov a škodlivých látok metabolizmu.

Kryokomora má výborný vplyv na imunitu, detoxikuje, má pozitívny vplyv na kĺbové ochorenia, poúrazové stavy. Celkovo revitalizuje telo a priaznivo pôsobí na psychiku.

 

Zhrnutie

Nemôžeme telo iba vyčerpávať, ale treba ho aj dobíjať. Nájdite si vo svojom kalendári priestor aj pre regeneráciu a potešte nielen telo, ale aj myseľ. Po sezóne si vyčlente dlhšie obdobie, keď bude regenerácia prioritnejšia ako tréning. Nechajte svoje telo oddýchnuť, budete milo prekvapení pozitívnou zmenou.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s