Ondrej Obst – plavecký tréner s bežeckým talentom

Plávanie je výborný kompenzačný šport pre všetkých športovcov. Pôsobí na nás regeneračne, ale i relaxačne. Plávanie ako aeróbna aktivita poskytuje veľké množstvo benefitov pre organizmus. A preto som sa rozhodla položiť niekoľko otázok plaveckému trénerovi Ondrejovi Obstovi.

Okrem iného Ondrej je skvelý bežec. Svoj prvý maratón zvládol za 3:02 a dokonca v tomto roku za 2:58 v Berlíne.

Plavci neobľubujú behanie, kedže ich svaly nie sú zvyknuté na bežecký pohyb. O to viac je zaujímavé ako sa dopracoval Ondrej k takým perfektným časom.

Súhlasíš s tvrdením, že najlepším doplnkovým, kompenzačným športom pre bežcov je plávanie?

Áno s tým súhlasím, iba ak by sme jogu považovali za šport 🙂

V čom vidíš benefity?

Vo vode je človek nadnášaný a tým pádom naňho tak nepôsobí gravitácia. Nezaťažuje toľko oporný systém, svaly nepotrebujú pracovať s takou veľkou silou ako pri behu a zaťažia sa rovnomerne svaly celého tela.

Nohy by pri plávaní mali pracovať ľahučko a je to pre nich aj ako keby aktívna regenerácia. Pre bežcov je veľmi dôležité, že si ponaťahujú často veľmi skrátené šľachy okolo kolien a členkov. Pocit pri behu je potom voľnejší a aj bolesti často ustúpia.

Akí sú atléti plavci?

Sú celkom dobrí. Majú niekoľko nevýhod a zároveň aj výhod. Majú silné nohy a slabšie ruky. Tie sú pritom pri plávaní hlavný “motor”. Ich využívanie pri plávaní je omnoho efektívnejšie. Musia si najskôr vybudovať cit pre pohyb a skoordinovanie rúk a nôh. Silou sa plávať naučiť nedá. Treba hľadať splynutie s vodou a vedieť sa o ňu rukami dobre oprieť.

Koľkokrát do týždňa by si odporučil plávať ako kompenzáciu?

Pre rekreačného športovca je to dvakrát do týždňa. Pre vrcholového pokojne aj tri až štyrikrát. Samozrejme pri hektickom živote, kde nemáme na nič čas, tak aj raz do týždňa je viac ako nič a človek to určite pozitívne pocíti.

Akú vzdialenosť či čas odporúčaš odplávať na tréningu?

Každý má inú úroveň, takže aj vzdialenosť za rovnaký čas je rozdielna. Odporúčam štyridsať minút ľahkého plávania, kde nerátam odpočinok. Kto však nie je zvyknutý plávať, stačí ak na začiatok  zvládne dvadsať minút. Postupom času a tréningu pridáva, až dosiahne tú hranicu štyridsať minút. Stále však hovoríme o plávaní ako doplnku. Ak by človek od plávania chcel očakávať viac ako len doplnok, čas by bolo potrebné natiahnuť.

Akú rolu hrá pri plávaní systém v tréningu?

Tak, ako v každom športe, systematický tréning je veľmi dôležitý. Každý kto chce seriózne plávať a neberie to na ľahkú váhu, by sa mal poradiť a porozprávať s odborníkom. Ak sa plávaniu budete venovať systematicky a pod odborným dohľadom, za kratší čas dosiahnete lepší výsledok a najmä predídete možným zraneniam.

Je dôležité pravidelné nastavenie tréningu a nadväznosti jednotlivých dávok na seba. Aby to nakoniec nepôsobilo kontraproduktívne. Ak si po náročnom behu dáte do tela ešte aj v bazéne, nebude to aktívna regenerácia a vaše telo vám to spočíta v najbližších dňoch.

Je dobré mať plaveckého trénera?

Zvládnuť sa to určite dá aj bez trénera. Ale ak sa preňho rozhodnete, tak svoj cieľ dosiahnete skôr a efektívnejšie. Tréner vie niekedy lepšie odhadnúť aj to,  koľko toho zvládnete. Vy sami by ste si povedali, že už máte dosť a pôjdete z vody. A práve vtedy získate v tréningu najviac.

Koľko treba odplávať, aby človek cítil zlepšenie?

Každý má rôzne nadanie na nové pohyby, tak aj toto individuálne. Všeobecne by si človek mal aspoň raz za mesiac uvedomiť, že cíti zlepšenie aj keď iba malé. Niekedy však ľudia cítia zlepšenie z týždňa na týždeň. Tak ako pri každom športe potrebujete určitý počet hodín driny, aby to šlo hladko. Ten počet hodín sa však nedá určiť paušálne.

Môžeme plávať aj intervaly aj počas bežeckej prípravy?

Áno bežci môžu plávať intervaly tak isto ako aj v atletike. Pozor však na jednu vec. Intervaly sa rátajú ako ťažký tréning. Tak keď si ich odplávam cez deň, nemôžem ísť večer behať tiež intervaly. V takýto deň je dobré ísť sa len ľahko prebehnúť aj to nie vo veľkom objeme.

Dá sa plávaním ublížiť si?

Áno, pri nesprávnej technike alebo keď človek plávanie preháňa. Môže si preťažiť ramená alebo šľachy okolo ramien. Aj plávanie preto treba správne dávkovať. Zaťaženie stupňovať a po tréningu poctivo strečovať.

Dá sa bežecký výpadok z dôvodu zranenia nahradiť plaveckým tréningom?

Plávanie je na to veľmi dobré, voda nadľahčuje takže svaly a oporný systém vedia pracovať veľmi ľahučko. Ak  pri zranení nemôže niekto behať a môže plávať, tak aktívny ľahký pohyb vo vode napomáha hojeniu. Je to však veľmi špecifické. Treba sa však vždy poradiť s trénerom a ideálne aj lekárom.

Aký som ja plavec?

Hádam si nezačneš namýšľať ale veľmi šikovný. Na menšiu postavu máš veľkú silu ale vieš sa o tú vodu pekne s citom oprieť a to ťa pekne ťahá dopredu. Musíš sa však ešte viac uvoľniť a potom sa budeš na tej vode ešte lepšie viezť a už budeš vyzerať ako seriózny triatlonista 🙂

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s