Pitný režim je dôležitejší ako si mnohí myslia

Pri športovej príprave je okrem správneho stravovania dôležitý aj dostatočný príjem tekutín. Hydratácia zabezpečuje celý rad dôležitých funkcií: dostatok energie, absorpciu živín, správne trávenie, zdravú pokožku, optimálnu funkciu mozgu a mnoho ďalších.

Hlavným cieľom teda je vyhnúť sa dehydratácií organizmu. Vyššie straty tekutín ovplyvnia nielen náš výkon, ale celkovo aj naše zdravie.

Športovci by sa preto mali pred a po každej záťaži odvážiť. Pokles hmotnosti o 1 kilogram nahradiť 1 litrom tekutín.

Pre vytrvalostných bežcov je dôležité piť nielen veľa vody, ale aj nápoje obsahujúce soli a minerálne látky.

Koľko tekutín prijať závisí od mnohých faktorov, ako od telesnej konštrukcie tela, veku, pohlavia, našej námahy a teploty prostredia. Podstatná je aj teplota nápojov.

Vo všeobecnosti sa uvádza v období objemového tréningu prijať 3-4 litre tekutín denne. Počas súťažného obdobia 3-3,5 litra tekutín denne. Príjem tekutín v množstve 400-500ml dve hodiny pred výkonom.

Voda alebo športové nápoje?

Aký nápoj si zvoliť závisí predovšetkým od dĺžky nášho tréningu. Pri behu do jednej hodiny úplne postačí voda.

Ak tréning trvá dlhšie ako 60-90 minút odporučila by som piť iontové nápoje. Tie telu poskytnú glukózu a potrebné minerálne látky.

Pri fyzickej záťaži dochádza k stratám sodíka, draslíka a horčíka. Každá jedna minerálna látka hrá dôležitú rolu pre organizmus športovca. Spomínaná glukóza poskytuje energiu nielen svalom, ale i mozgu. Sacharidy zvyšujú absorpciu tekutín a odďaľujú únavu.

Na trhu máme veľký výber športových nápojov. Treba si zvoliť taký, aby nám vyhovoval chuťou aj zložením.

A čo káva? Áno či nie?

Vieme, že káva obsahuje kofeín (alkaloid zo semien kávovníka). Na jednej strane kofeín spôsobuje zvýšenie krvného tlaku, arytmiu, nervozitu, žalúdočné ťažkosti.

Na druhej strane, zo športového hľadiska, je na kofeín aj iný pohľad.

Nedávne štúdie poukázali na priaznivé účinky kofeínu. Zistili, že uvoľňuje mastné kyseliny, ktoré šetria zásoby glykogénu, čo nám umožňuje dlhšie vykonávať športovú činnosť.

  
Ako zdroj energie nám poslúžia tuky. Kofeín pomáha taktiež k lepšej koncentrácií a pozornosti. Dokonca sa ukázalo, že nemá diuretické účinky.

Tak ako veľa vecí aj toto si treba otestovať na vlastnej koži. Dôležité je taktiež množstvo a načasovanie. Aspoň 30-40 minút pred tréningom.

A čo také pivo po fyzickej aktivite?

Mám veľmi rada, ak niekto povie, že si dá po športovaní pivo, lebo obsahuje vitamíny skupiny B.

Naozaj aj mňa by zaujímalo koľko pív by sme museli vypiť, aby sme dosiahli optimálnu dávku vitamínu B. Treba pripomenúť, že sa rozprávame o alkoholickom nápoji. Pivo má močopudné účinky, čo je po výkone úplne nevhodné. Okrem iného si jeho užitím spomaľujeme regeneráciu.

Ako som na tom ja?

Musím sa priznať, že s pitným režimom to nie je u mňa ideálne. Snažím sa aj v tomto smere na sebe pracovať, lebo naše telo nám to vie kedykoľvek vrátiť.

Každé ráno začínam 0,3l vlažnej vody s citrónom a jednou lyžicou melasy. Preferujem zelený čaj matcha, bylinkové čaje a roibos.

V priebehu dňa pijem prefiltrovanú alebo mineralizovanú vodu. Po tréningoch nápoje obsahujúce BCAA- aminokyseliny, ktoré zabraňujú katabolizácií svalového tkaniva.

Počas prípravy na maratón som absolvovala aj dvojfázové bežecké tréningy. V rámci toho som behávala 25 alebo 30 kilometrové vzdialenosti.

Aj keď viem, že som schopná odbehnúť tieto vzdialenosti bez akéhokoľvek nápoja, je to skôr hlúposť ako hrdinstvo.

Nebudeme predsa zbytočne vyčerpávať organizmus, keď nemusíme.

Pri dlhých behoch mi v rámci možností pomáhal dedko, ktorý mi podával buď čistú vodu ale iontovy nápoj.

Bol to výborný tréning naučiť sa piť počas záťaže a zapíjať energetický gél.

Ak som trénovala sama, vybrala som si vhodné miesto, kde som si odložila fľašu. Málokedy som si vzala nápoj so sebou do rúk.

Každý z nás sa neustále učí, čo mu vyhovuje a čo nie.

Dovolila som si priblížiť vám pohľad na pitný režim pri vytrvalostnom športovca. Mnohí sme sa poučili a učíme sa naďalej.

Romana

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s