Beh v zime. Áno alebo nie?

Pomaly sa nám blíži zimné obdobie, ktoré sa spája s nízkymi teplotami, sychravými dňami a mrazom.

Behanie je úžasné v tom, že ho môžete vykonávať počas celého roka a takmer všade. Zima možno nie je pre mnohých z Vás to najpríjemnejšie obdobie na behanie, ale správnymi zásadami a oblečením sa to dá všetko zmeniť.

Dokonca chladné počasie je naše telo lepšie. Spôsobuje menej tepelného stresu pre organizmus. Beh v horúcom a vlhkom počasí je veľmi náročný, preto aj väčšina maratónov a polmaratónov sa koná v období september až november, kedy už teploty nedosahujú až tak vysoké hranice.

V zime máme tendenciu menej sa pohybovať a viac jesť. Beh v tomto období je ideálnym nástrojom pred proti leňošeniu a priberaniu. Je to pozitívna informácia hlavne pre dámy.

V chladnom počasí spaľujeme viac kalórií, pretože naše telo musí vyvinúť viac energie pre vytvorenie tepla. Dostať sa do posilňovne a bežať na bežiacom páse je pre mnohých z nás veľkou výzvou, ale nič nenahradí ten pocit, keď bežíte na čerstvom vzduchu.

Okrem iného behanie pozitívne ovplyvňuje našu psychiku, uvoľňujú sa hormóny, po ktorých sa budete cítiť výborne a eliminujete depresie.

Aby beh mal význam odporúča sa trénovať aspoň trikrát do týždňa. Po niekoľkých týždňoch a mesiacoch dochádza k rôznym fyziologickým zmenám. Zlepšenie kardiovaskulárneho systému, imunity, kognitívnych funkcií, k odbúraniu stresu a celkovému nárastu kondície.

Stačí na to ma chuť, stanoviť si cieľ a mať systematický plán. Razom sa beh stane pre vás životným štýlom.

Benefity behu v chladnom počasí:

  • spaľujete viac kalórií
  • posilňujete svoje srdce (chlad spôsobuje, že srdce ťažšie distribuuje krv v tele, pravidelným trénovaním sa srdce stáva silnejším)
  • dostanete dávku vitamínu D
  • budete sa cítiť šťastnejší a mať viac energie

Ako na beh v zime?

Základom je správny výber oblečenia. Ako sa vraví, neexistuje nepriaznivé počasie, iba nevhodne oblečení bežci.

Súčasná bežecká móda ponúka nespočetné množstvo kvalitných, funkčných a aj módnych možností.  V prvom rade sa kladie dôraz na funkčné oblečenie, ktoré odvádza pot z tela na povrch hornej vrstvy- trička alebo nátelníka, z ktorého sa pot odparí.

V sychravých dňoch nezabudnite na nepremokavú bundu. Dlhé, úzke nohavice alebo trojštvrťové legíny spolu s podkolienkami sú správnou voľbou. Jesenné a zimné obdobie si vyžaduje bežeckú funkčnú čiapku, keďže cez hlavu uniká veľká časť tepla. Taktiež je potrebné, aby naše chodidlá a prsty na rukách boli v teple. Zvoľte si teda bežecké rukavice a ponožky určené na chladnejšie počasie.

Veľkým problémom tohto obdobia je dýchanie. Vdychujeme studený vzduch, čím sa zužujú dýchacie cesty a spôsobujú nám ťažkosti. Chrániť sa môžeme špeciálnymi šatkami na krk. Dnes je už nespočet možností ako mať funkčné oblečenie, ktoré spolu ešte aj ladí.

Dôležité je udržať v teple a suchu aj nohy. Na trhu sú dostupné rôzne typy tenisiek na rôzne druhy povrchu. Tie na zimu musia byť prvom rade nepremokavé a určené na šmykľavý povrch. Novinkou už nie sú ani reflexné prvky v teniskách, ktoré vás spravia viditeľnými aj počas večerného behu v tme.

Reflexné oblečenie je už dnes súčasťou každého dobrého športového obchodu. A malo by byť súčasťou šatníka každého bežca. Spoločnosti ako Nike, či adidas spojili funkčné prvky s bezpečím a pohodlím bežca. Ste tak v jednom momente dobre vybavení a ešte aj viditeľný.

Niekoľko dôležitých rád na záver:

  • Nezabudnite na rozcvičenie pred behom v chladnom počasí
  • Začnite postupne pomalou chôdzou alebo klusom
  • Záverečný, statický strečing vykonajte doma
  • Dbajte na pitný režim a dopĺňanie vitamínov

 

Želám vám príjemné mrazivé behanie.  J

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s