Wings For Life World Run

Wings For Life je  charitatívny beh, kedy vy bežíte pre tých, ktorí nemôžu.

wfl-photoshoot-gabriel-a-romci-jakub-kovalik-029

Unikátom je, že bežci na celom svete štartujú v tej istej sekunde. Podujatie sa koná v 34.krajinách. Jeho cieľom je spojiť čo najviac ľudí na celom svete. Každý, kto sa zapojí, pomáha výskumu liečby poranení miechou. Celá výška štartovného poplatku putuje neziskovej nadácii Wings For Life.

Ďalším špecifikom Wings For Life je, že nemáte presne stanovenú dĺžku trate a teda nemáte jasne daný cieľ. Po tridsiatich minútach od štartu sa na trať vydá ,,Catcher Car“, teda  stíhacie auto, ktoré rozhodne o vašom počte odbehnutých kilometrov.  Na mieste kde predbehne, končíte.

V roku 2014 ma táto pohyblivá cieľová čiara dostihla na vzdialenosti 41,8 kilometra.  Stala som sa tak víťazkou tohto svetového podujatia v Bratislave.

Bola som unavená, ale šťastná zároveň. Ako národná víťazka, som mala možnosť vybrať si spomedzi ďalších 33. krajín, kde budem reprezentovať svoju krajinu v ďalšom roku.

Ešte deň pred týmto behom som si v duchu povedala: ,,Ak by som vyimg_2699hrala, išla by som o rok bežať do Austrálie“.

Keď sa výhra stala skutočnosťou, spomenula som svojmu priateľovi Palimu, nech si vyberie krajinu, ktorá by ho zaujímala a spoločne by sme ju navštívili. Mala som možnosť so sebou zobrať ešte jednu osobu.

Dlho sme uvažovali kam sa vybrať, pričom na popredných miestach bolo aj Chile. Rok plynul a Pali bol v kontakte so svojim bývalým spolužiakom a dobrým kamarátom Milošom, ktorý už niekoľko rokov žije a pracuje v Japonsku (v meste Kyoto).

Bolo rozhodnuté. Japonsko zvíťazilo.

Beh Wings For Life, bol v Japonsku situovaný v malom mestečku Takashima, ktorá sa nachádza pri krásnom jazere Biwa.

Musím sa priznať, že nevedeli sme, čo čakať od krajiny vychádzajúceho slnka. Po jedenástich hodinách letu do hlavného Tokia, sa to celé začalo. Všetko bolo viac ako perfektné.

V samotnom Tokiu sme strávili dva dni. Nasledoval presun najrýchlejším vlakom, Schinkanzenom, do Kyota. Na stanici nás už očakával Paliho kamarát Miloš so synom Romanom.

U Miloša a jeho rodiny sme pobudli v štyri dni. Pripravili nám pestrý program.  Navštívili sme cisárske paláce s prekrásnymi záhradami. Uchvátení sme boli Kyotskou modernou stanicou ako aj miestnymi špecialitami.

Vďaka Milošovej rodine bolo spoznávanie Kyota omnoho ľahšie.

Je známe, že Japonci sú v rôznych smeroch dokonalí, ale o dorozumievaní sa s nimi v anglickom jazyku to povedať nemôžeme.

Čas plynul a my sme sa presunuli centra diania charitatívneho behu Wings For Life Worldrun – do Takashimy.

Práve, keď som si vykladala veci z kufra, zazvonil telefón. Tam znela vytešené dievčina z RedBull, ktorá mi oznámila, že o desať minút sa máme stretnúť na recepcii ohľadne pokynov k behu.

Pre Takashimu sa rozhodli aj ďalší víťazi lokálnych podujatí v predošlom roku. (víťaz zo Slovinska, z Austrálie, z Taiwanu, či víťazka z Dubaja a anglického Silverstone).

Chvíľu sme spoločne posedeli a prehodili zopár slov. Zoznámili sme sa, a následne odišli oddychovať na izby.

V Takashime sa štartovalo 08.05.2016 o 20:00.

img_4540Veľmi som sa tešila na nočný beh, kdeže Japonsko je krajina vysokej teploty a vlhkosti.

Po príchode na miesto štartu podujatia sa nás opäť chopila šikovná dievčina z RedBullu. Mala všetko pod palcom. Spoločné fotenie, rozhovory a príprava na beh.

 

Dôležité bolo mať funkčnú čelovku a reflexné prvky na stanovených miestach.

Na štarte vládla fantastická predpreteková atmosféra. DJ zabával ľudí a postupne nás predstavovali ako víťazov predošlého ročníka. Tu v Japonsku som si prvýkrát v živote pripadala, a asi aj posledný, že aká som vysoká bežkyňa.

Počasie ideálne, mierny vietor, 16 stupňov a krásna tma.

Štart.

Mala som pocit, že mnohí bežci si prišli spraviť osobáky na 500 metrov. Všetci plní eufórie a endorfínov.

Prvých päť kilometrov išlo ako po masle. Bežalo sa mi skvelo. Míňali sme ďalšie kilometrovníky. Desiaty, pätnásty, dvadsiaty.

Do dvadsiateho tretieho  kilometra  som  bežala spoločne s minuloročnou víťazkou Takashimy.

Zatiaľ mi to bežalo skvelo. Priemerné tempo 4:05/km bolo výborné. Horšie bolo, že sa začala stupňovať bolesť v ľavom triesle. Pri každom odraze som pociťovala silné natiahnutie v svale. Stále som si opakovala vetu : ,,Nesmiem zastaviť, nesmiem zastaviť!“

Prerušenie  behu by znamenalo úplne zastavenie. Ďalej by som sa už nedokázala rozbehnúť.

Za chyby sa platí.

V koridore štartu bol malý priestor na rozbehanie sa s rovinkami. Veľmi nás organizovali a chceli, aby sme zaujali svoje miesta v prvých radoch. Aj keď som si urobila dynamicko-statický strečing, očividne nebol dostačujúci.

Keď som sa blížila som sa k tridsiatemu piatemu kilometru, na ktorom sme mali hotel, rozmýšľala som, že trápenie ukončím.  Avšak po prepočítaní času som si uvedomila, že napriek prepadu tempa, prekonám minuloročnú vzdialenosť 41,8km.

Stíhacie auto ma zastavilo v Japonsku zastavilo až na méte 42,6 kilometra. Zastavenie pre mňa znamenalo ostrú bolesť ľavého triesla a triašku celého tela.

Sadla som si na chodník a popritom sa zhovárala s inými pretekármi, ktorí skončili na tomto mieste. Očakávaný autobus prišiel po dvadsiatich minútach. Pre mňa to bolo nekonečné čakanie.

Priviezli nás na miesto štartu. Poďakovali nám za skvelú účasť. Pogratulovali sme si k výkonom a pobrali sa na hotel.

Tam sme dorazili okolo druhej hodine ráno. Zaspať sa nám veľmi nedalo a aj preto sme si ráno s Palim dopriali neskoré raňajky, kde sme sa opäť vrátili k naším výkonom.

Ja som bola so sebou spokojná. V porovnaní z predošlým rokom som sa zlepšila a splnila tak cieľ, ktorý som si dala. No zároveň som cítila, že mám ešte priestor sa posunúť.

Z Japonska si beriem mnoho ponaučení ako aj motiváciu do ďalších tréningov. Som rada, že som svojimi skoro 43. kilometrami som prispela na dobrú vec.

Odnášame nespočetné množstvo zážitkov a spomienok.

Neviem povedať žiadne negatívum na túto krajinu. Japonsko ma nadchlo. A to nielen svojou čistotou, presnosťou, ale aj ochotou a prístupom ľudí. Nehovoriac o ich kuchyni.

Verím, že sa tam ešte niekedy vrátime.

wfl-photoshoot-gabriel-a-romci-jakub-kovalik-062

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s